Podpora klienta pri kúpe a predaji spoločnosti

Predaj firmy prípadne kúpa firmy je vážnym manažérskym rozhodnutím v živote podnikateľa alebo manažéra. Z tohoto dôvodu je nevyhnutné
si premyslieť postup, alternatívy a scenáre postupu, prípadne zveriť celý proces do rúk skúseného poradcu. Premyslený postup pomôže maximalizovať výnosy celej transakcie. Tento proces vyžaduje špecifické znalosti a skúsenosti s vedením podobných transakcií. Vzhľadom k jedinečnosti jednotlivých firiem a situácii, v ktorej sa nachádzajú neexistuje jediný univerzálny postup ako predať či kúpiť firmu. Je však možné sa inšpirovať najlepšou praxou
a overenými postupmi, ktoré sa v trhových podmienkach používajú dlhé roky.

Preto ak máte v úmysle:

  • predať svoj podnik alebo zvýšiť jeho hodnotu
  • kúpiť firmu, alebo zlúčiť sa s inou spoločnosťou
  • oceniť podnik alebo unikátne know-how
  • chcete kúpiť a rozvíjať už rozbehnutý podnik
  • investovať a zhodnotiť voľné finančné prostriedky
  • odkúpiť konkurenciu čím zvýšiť svoj trhový podiel
  • dokúpiť chýbajúce technológie k Vášmu súčasnému podnikaniu
  • reštrukturalizovať kúpenú firmu a jej následne ju predať so ziskom

Ponúkame Vám naše dlhoročné poradenské služby v oblasti fúzií a akvizícii, prípadne oceňovania podnikov podľa medzinárodných štandardov a najlepšej medzinárodnej praxe.
V prípade Vášho záujmu vyplňte kontaktný formulár.

Pri kúpe a predaji firmy sa stretávame s dvoma spôsobmi uskutočnenia takejto transakcie. Prvý spôsob je predaj firmy formou kúpy obchodných podielov (akcií ) a druhý spôsob je kúpa firmy (aktív). Obe tieto spôsoby sa používajú v medzinárodných štandardoch a sú zadefinované
aj v slovenskej legislatíve, konkrétne v ustanoveniach Obchodného zákonníka.

Finančné rozhodovanie
(Nadobudnutie obchodných podielov v s.r.o. alebo akcií v a.s. podľa § 115 a nasl. Obchodného zákonníka)

Pri metóde kúpy obchodných podielov ide o kúpu podniku formou prevodu obchodného podielu prostredníctvom zmluvy o prevode obchodného podielu (akcií). Týmto spôsobom vlastník prevedie na nadobúdateľa svoj obchodný podiel resp. akcie v spoločnosti. Nový nadobúdateľ sa stane vlastníkom obchodného podielu (akcií) a ďalej nakladá so spoločnosťou podľa svojho uváženia z pozície vlastníka (akcionára) spoločnosti. Inými slovami, nositeľom všetkých práv zostáva spoločnosť, mení sa len jej vlastník. Kúpa obchodných podielov je vo všeobecnosti jednoduchšia a menej časovo náročná ako kúpa firmy (aktív), keďže nedochádza ku zmene nositeľa práv. Preto je vhodné uskutočniť previerku spoločnosti (due diligence) a podrobne preskúmať v akom stave sú majetkové, právne  a obchodné pomery. Zároveň sú výsledky due diligence podkladom pre stanovenie kúpnej ceny a jej očistenie o možné riziká.

Kúpa firmy (aktív)
(Kúpa firmy resp. jej časti podľa § 476 a nasl. Obchodného zákonníka

Tento typ predaja firmy sa uskutočňuje na základe zmluvy o predaji firmy. Používa sa v zložitejších prípadoch a podstatný rozdiel oproti prevodu obchodného podielu je, že sa na nadobúdateľa neprevádza vlastníctvo podielu v spoločnosti, ktorá je predmetom predaja, ale samotná spoločnosť ako taká, pričom kupujúci nadobúda vlastnícke práva k hmotným veciam, nehnuteľnostiam, právam a iným majetkovým hodnotám, ktoré slúžia na prevádzku firmy. Rozdiel oproti kúpe obchodných podielov a nevýhodou zmluvy o predaji firmy z hľadiska predávajúceho je, že predávajúci ručí za vady, aj za záväzky predávanej firmy. Odporúča sa preto v zmluve presne stanoviť, ktoré práva, záväzky a veci tvoria predmet prevedenej firmy, aby sa zabránilo možným budúcim sporom.

Predaj spoločnosti

Predaj firmy je pomerne zložitý proces s ktorým sa bežný podnikateľ stretáva veľmi zriedka. Zložitosť predaja podniku vyplýva z toho, že vyžaduje špecifické znalosti a skúsenosti s vedením podobných transakcií. Vzhľadom k jedinečnosti jednotlivých firiem a situácii, v ktorej sa nachádzajú, neexistuje jediný univerzálny postup ako predať firmu. Je však možné sa inšpirovať najlepšou praxou a overenými postupmi, ktoré sa v trhových podmienkach používajú dlhé roky. Podľa našich skúseností vám odporúčame, aby ste predtým ako začneme spolupracovať, veľmi dobre zvážili, či je vaša firma a hlavne Vy ako majiteľ/lia pevne rozhodnutý/í postúpiť tento dlhodobý a náročný proces. Samozrejme vaša firma musí byť dostatočne zujímavá pre potencionálnych záujemcov, ktorých poznáme osobne alebo svoj záujem prejavia cez investičné burzy a databázy.

Administratívne povinnosti

S predajom firmy sú spojené aj právne a administratívne povinnosti. Rovnako ako pre kúpu firmy, tak aj pre kúpu obchodných podielov platí, že sa v zmysle slovenských právnych predpisov musia zapísať do príslušného Obchodného registra.

Postup pri predaji spoločností:

1. Príprava predaja
2. Potvrdenie záujmu a dohoda o mlčanlivosti
3. Príprava informačného memoranda
4. Uskutočnenie manažérskych prezentácií
5. Podpis zmluvy o poradenstve
6. Realizácia due diligence zo strany kupujúceho
7. Predloženie záväzných ponúk
8. Vypracovanie zmluvy a vyjednávanie
9. Podpis zmluvy a ukončenie transakcie